דנדרוביום

לסחלב הדנדרוביום יש למעלה מאלף מינים והם נפוצים מאסיה ועד אוסטרליה. מספר הזנים הטבעיים ובני הכלאיים הוא מעל חמשת אלפים ויש מגוון של גדלים, צבעים וצורות. הצמחים הם אפיפטיים הגדלים על צמרות העצים (לא טפיל) ולמטרות אחיזה ותנאי סביבה. הגבעול יוצר מעין פקעות הנושאות מספר עלים ומכאן שמו של הגבעול –פקעול. צימוח של הגבעול הוא סימפודיאלי (רב גבעולי).

"סולו שתיל" הינה המשתלה היחידה בישראל שמייבאת דנדרוביום שמקורו באוסטרליה, למטרת ייצוא לאירופה. ישנם מספר יתרונות מובהקים לגידולו בישראל: ראשית, תנאי הגידול בארץ טובים מאלה שבאירופה, מאחר ורמות האור והחום הן גבוהות. יתרון שני הוא הקרבה הגיאוגרפית ליעדי הייצוא באירופה (על פני יצרנים מהמזרח הרחוק). הקרבה מאפשרת יעילות, מהירות ועלות ההובלה האווירית זולה יותר.

בזכות ניצול יתרונות האקלים בישראל, הקרבה היחסית לאירופה, למידה מעמיקה של גידול המינים השונים וטיפוח זנים ייחודיים הצליחו במשתלת "סולו שתיל" להגיע להישגים מרשימים של מוצרים איכותיים ומבוקשים באירופה. מימדי תעשיית הסחלבים באירופה, בעיקר בהולנד, היא בהיקפים עצומים.

הוראות טיפול

טמפרטורה: סחלב הדנדרוביום מקורו במדינות בעלות אקלים טרופי. תנאי הטמפרטורה האופטימאליים לגידול הדנדרוביום הטרופי הם 25-30 מעלות צלזיוס ביום, לעומת 15-20 מעלות צלזיוס בלילה. במשך כל השנה יש לשמור על לחות יחסית בין 50-80% בסביבת הצמח.

אור: צמחי דנדרוביום משתייכים לסחלבים אשר אוהבים הרבה אור בהשוואה לשאר הסחלבים (כגון: פלנופסיס), ללא שמש ישירה.

אוורור מירבי: יש למקם את הצמח במקום מאוורר היטב.

מים: מומלץ להשקות בין 3-9 ימים בהתאם לעונות השנה. בחורף יש להשקות לעיתים רחוקות יותר ובקיץ לעיתים תכופות.

מומלץ לא להרטיב את העלים בזמן ההשקיה על מנת למנוע מחלות.

רצוי לדשן בדשן מאוזן אחת ל 3-4 שבועות.

פריחה: לאחר גמר הפריחה ניתן למקם את הצמח גם בגינה באזור מוגן משמש- תחת צליה או פרגולה. עונת הפריחה היא החל מחודש מאי ועד סוף אוקטובר.

סולושתיל
facebook1
סולושתיל