פלנופסיס

זהו הסחלב המוכר והפופולארי ביותר בארץ ומוגדר כצמח אפיפיטי, הגדל על צמרות העצים (לא טפיל) למטרות אחיזה ותנאי סביבה. הוא מכונה 'בן פרפר', בשל צורת פרחיו הדומים לכנפי פרפר. פריחתו שופעת ופרחיו הגדולים צבועים לבן, צהוב וורוד וצבעי ביניים. תהליך הייצור במעבדה מאפשר טיפוח של זני מכלוא מרהיבים ביופיים.

הפנלופסיס הוא צמח בעל צימוח מונופודיאלי (חד גבעול) אשר יוצר שושנת עלים על בסיס גבעול קטן. הטמפרטורה האופטימאלית לגידולו היא 18-24 מעלות צלזיוס בכל שעות היממה. הלחות הנדרשת לגידולו היא 70-85 אחוז.

 

 

הוראות טיפול

מקורו של סחלב הפלנופסיס במדינות בעלות אקלים טרופי. על מנת להבטיח השלמת הפריחה ומשך פריחה מירבי, יש להבטיח מספר תנאים יציבים לצמח:

טמפרטורה: חום מתון, הטמפרטורות הרצויות הן בין 18-24מעלות

אור: רמת אור גבוהה (ללא שמש ישירה).

לחות: גבוהה במידת האפשר (מעל 70%). לעיתים במקומות יבשים, רצוי להתקין מכשיר להגברת לחות האוויר.

אוורור מרבי: יש למקם את הסחלבים במקום מואר היטב ללא קרינת שמש ישירה, במקום מוגן מרוח פרצים, לא ליד הכניסה, חלון או כל פתח אחר ולא מול מאוורר או מזגן.

מים: יש להשקות אחת ל- 5-9 ימים בהתאם לעונות השנה.

ההשקיה הטובה ביותר היא להניח את הצמח מתחת למקלחת מים (שטיפה), ולהימנע מלהרטיב את הפרחים בזמן ההשקיה.

לצמחים הממוקמים על תחתית מסודרת, יש לסלק את עודפי המים לאחר גמר ההשקיה.

מומלץ למלא את התחתית בטוף גס או חצץ, ואת הצמחים יש להניח על החצץ. בדרך זו גם נגביר את הלחות בחדר, בתנאי שהצמח אינו טבול במים.

פריחה: פריחת הסחלב נמשכת בין חודשיים לארבעה חודשים. בגמר הפריחה יש לקטום את ענף הפריחה כ2 ס"מ מעל המפרק השני (כ-10 ס"מ מהקרקע). יש להמשיך להשקות ולדשן את הסחלב עד לפריחה הבאה.

הפנלופסיס דורש מנות קור של כחודש ימים, בטמפרטורה של 18-20 מעלות צלזיוס, כדי ליצור ענפי פריחה חדשים. בחודשי הסתיו ניתן להוציא את הסחלב למרפסת (צד צפוני) ללא שמש ישירה, על מנת לתת לצמח את מנת הקור הנדרשת.

סולושתיל
facebook
סולושתיל
facebook1
לגלריית צילומים
סולושתיל סולושתיל